Pies Husky jest jednym z najpiękniejszych psów, który wyróżnia się dostojną posturą, ale i niezwykle obfitym futrem, które traci dwa razy do roku: na wiosnę i na jesień. Składa się z dwóch warstw. Podszerstek jest gęstym puchem, który chroni przed przegrzaniem się, a także przed zimnem. Z kolei pierwsza warstwa jest okrywą wierzchnią. Jest sztywna i leżąca.
Jak wygląda Husky? – budowa i postura
Siberian Husky to pies średniej wielkości, który jest stosunkowo silny. Ma charakterystyczną sportową sylwetkę, która przypomina skrócony prostokąt. Samce są zazwyczaj niewiele większe od suk i osiągają wysokość od 53 do 56 cm, natomiast suki do 51 do 56 cm. Psy są cięższe od suk i ich prawidłowa waga wynosi od 20 do 27 kg. Z kolei u suk od 16 do 22 kg. Prawidłowa budowa Husky jest niezwykle proporcjonalna. Głowa powinna mieć średnią wielkość, a uszy powinny być trójkątne, z lekko zaokrąglonymi końcami i położone blisko siebie. Oczy husky są brązowe lub jasno niebieskie. Spotyka jest również różnobarwność tęczówek. Najbardziej poszukiwaną cechą są niebieskie oczy. Jednak hodowcy preferują psy o brązowych oczach, gdyż są zdrowsze. Oczy Husky mają migdałowy kształt i są skośnie osadzone, co zapobiega urazom. Szyja husky jest średniej długości i obficie owłosiona. Ogon husky przypomina lisią kitę jest solidnie pokryty włosem i osadzony powyżej linii grzbietu. Husky ma charakterystyczną kufę, która zwęża się w stronę wierzchołka nosa. Wierzchołek nosa zazwyczaj u husky jest czarny, ale dopuszczalny jest również kolor wątrobiany bądź cielisty, który występuje u psów o jaśniejszej maści. Tułów psa jest silny, a linia grzbietu jest prosta. Klatka piersiowa powinna być głęboka, a kłąb wyraźny, gdzie lędźwie są dobrze umięśnione. husky porusza się bardzo lekko, żywo i elegancko, a to dzięki kończynom przednim, które są mocne i proste oraz równoległe względem siebie. Z kolei kończyny tylne są również mocne, ale średnio kątowane. Warto jeszcze zwrócić uwagę na zgryz, który powinien być nożycowy. Natomiast dopuszczalny jest brak zębów P1. Dużą wadą jest brak wykształconych obu jąder w mosznie.
Wygląd i rodzaje umaszczenia Husky
Rasa Syberian Husky występuje w wielu rodzajach umaszczenia. Są to zarówno psy całkowicie białe, jak i czarne, a także szare, wilkowate. Osobniki rudo-białe czy też czerwono-białe mają sierść o klasyczym miedzianym odcieniu, która stanowi kontrast dla białego umaszczenia. Psy czekoladowo-białe, bądź brązowo-białe mają wątrobiany nos. Z koei Syberian Husky o ubarwieniu kremowym, piaskowym, czy beżowym, a także bursztynowym występują w wariantach pomiędzy rudością, a klasyczną bielą. Husky o ubarwieniu szaro-białym posiadają sierść szarą z czarnymi końcówkami. Osobniki czarno-srebrne posiadają zazwyczaj czarny grzbiet, natomiast boki zazwyczaj są jaśniejsze, lśniące przybierające srebrną barwę. Psy czarno-białe posiadają czarną sierść, która kontrastuje z białą szatą. Cechą charakterystyczną wszystkich Husky jest fakt, że przybierają one charakterystyczną maskę, czyli układ kolorów i kształtów na głowie. Mogą być to formy okularów, gwiazdek, mogą także przypominać pluszowego misia. Husky w ciągu swojego życia mogą zmienić kolor umaszczenia, z ciemnego na jasne i odwrotnie.
Warto pamiętać, że Husky wymienia prawie cały podszerstek na wiosnę, a także część wierzchniej pokrywy włosowej i w tym czasie należy go dokładnie wyczesywać metalowym grzebieniem o zębach różnej długości. Jesienie linienie jest słabsze, ale także wymaga wyczesywania. Husky, które przebywają na stałe w domu linieją przez cały rok. W wygląd Husky nie można ingerować poprzez przycinanie sierści na grzbiecie, gdyż taki zabieg pozbawia ją naturalnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Warto wiedzieć, że podszerstek chroni skórę psa nie tylko przed zimnem, ale również przed ciepłem.