Siberian Husky to piękna rasa, która stała się niezwykle modna. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli temu psu nie zapewni się odpowiednich warunków będzie nieszczęśliwy, a w związku z tym będzie niszczył to co będzie miał pod ręką, a także wył żałośnie. Wszak husky częściej wyje niż szczeka, a szczególnie wtedy gdy zostaje sam. Husky bardzo nie lubią samotności, dlatego trzeba sprawić, że w czasie naszej nieobecności przynajmniej przez jakiś czas pies będzie spał albo sprawić mu kompana tej samej rasy, choć w mieszkaniu to raczej niezbyt dobry pomysł.

Husky potrzebuje przestrzeni

Husky nie jest psem polecanym dla osób mieszkających w bloku. Jeśli już decydujesz się na psa tej rasy mieszkając w bloku, to musisz zrobić wszystko, aby w czasie Twojej nieobecności pies nie uprzykrzał życia sąsiadom i nie był nieszczęśliwy. Zatem niezbędne będą długie spacery przed pracą i po pracy. Pies kiedy będzie zmęczony pójdzie spać i nie będą mu w głowie figle i psoty, które kończą się wygryzieniem tapicerki kompletu wypoczynkowego czy też drzwi wejściowych. Chcąc zapobiec znacznym stratom musisz swojemu husky zapewnić maksimum ruchu i atrakcji. Musisz wiedzieć, że ten pies szybko się nudzi i zdecydowanie nie jest kanapowcem. No może tylko wtedy, kiedy jest naprawdę zmęczony.

Husky doskonałym wyborem do domu, ale nie jako pies stróżujący

Jeśli szukasz psa stróżującego to raczej nie może to być husky. Nie jest to pies bardzo ufny ale nie jest również podejrzliwy czy wrogi w stosunku do obcych. Jest za to świetnym towarzyszem przygód. Chętnie bawi się z dziećmi. Oczywiście trzeba zadbać o jego odpowiednie ułożenie. Najlepiej udać się do behawiorysty zwierzęcego, a także odbyć kilka szkoleń. Husky jest niezwykle inteligenty, ale nie wykona żadnego polecenia jeśli nie będzie widział w tym celu. Zatem nauka ze smakołykami może się udać jeśli pies będzie miał na to ochotę, a ćwiczenia trzeba zmieniać, gdyż husky szybko się nudzi.

Husky – pies dla aktywnych

Co powinieneś wiedzieć o husky? Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na psa husky to nie wystarczy mu wybieg przy domu. Pies musi ciągle odczuwać nowe bodźce, dlatego trzeba chodzić z nim na spacery. Zatem jest to pies zdecydowanie dla osób aktywnych. Warto zaprzyjaźnić się z rowerem, który pomoże rozładować energię psa. Husky bardzo lubią biegać przy rowerze. Zatem jednym z pierwszych zakupów powinna być smycz przeznaczona do przywiązania do roweru. Jako wielbiciele psich zaprzęgów husky doskonale odnajdą się w takiej aktywności. Można również z nim biegać na specjalnej smyczy z pasem biodrowym. Zimą husky poczuje się jak ryba w wodzie, kiedy będzie mógł ciągnąć sanki. Oczywiście najlepiej, jeśli są to tradycyjne sanie zaprzęgowe. U psów rasy husky nie ma problemu z nadmierną pielęgnacją, jednak trzeba przygotować się na jego codzienne wyczesywanie w okresach linienia. Karmienie przypada trzy razy dziennie u szczeniaków, dwa razy u psów od 4 do 8 miesiąca życia, a raz u starszych. Do posiłków warto dodawać preparaty witaminowo-wapniowe, które pomogą utrzymać im zdrowe kości i stawy.

Biegnący Siberian Husky wchodzi w zakretCzy husky jest dla każdego? Z pewnością to doskonały pies zarówno dla rodziny, jak i dla singla. Raczej nie jest polecany dla osób starszych, chyba, że są bardzo aktywne fizycznie. Taki pies potrzebuje nawet 10 km spacerów dziennie. Wtedy będzie przesypiał czas spędzany samotnie w domu i nie będzie skłonny do niszczenia rzeczy. Zatem dla osób, które nie lubią długich spacerów husky nie jest polecany. Jeśli po przyjściu z pracy lubisz się wygodnie rozsiąść na kanapie albo nie lubisz rano wcześnie wstawać, a do pracy wybierasz się na ostatnią chwilę, to husky zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Jeśli z kolei chcesz zmienić swoje życie, stać się bardziej aktywny, schudnąć i masz do tego determinację, a nie słomiany zapał to z pełną świadomością żywotności tej rasy możesz się na nią zdecydować.

Written by Beata
Uwielbiam Psy Husky. Podróżuję, robię zdjęcia. Czuję się świetnie na łonie natury.