Rasa Syberian Husky to wyjątkowo wierny towarzysz człowieka, który uwielbia wspólne aktywności. Jednak, aby pies dobrze się prezentował nie należy zapominać o jego myciu i czesaniu. Pielęgnacja psów Husky nie jest bardzo wymagająca. Nie jest to pies, którego należy myć codziennie, a nawet nie należy tego robić, aby jego sierść nie traciła właściwości ochronnych.

Jak dbać o husky?Niektórzy twierdzą, że psy rasy husky wystarczy myć dwa razy do roku, ze względu na to, że husky bardzo dokładnie myje się sam, co upodabnia go do kota, za którym notabene często lubi ganiać. My jednak radzimy podejście zdroworozsądkowe, czyli mycie psa w razie potrzeby, nie za często. Bardziej istotne znaczenie ma czesanie psa tej rasy. W okresie linienia, czyli wiosną i jesienią trzeba go wyczesywać codziennie. Najlepiej do tego celu używać metalowego grzebienia o zębach różnej długości tam gdzie pokrywa włosowa jest dłuższa. Z kolei tam, gdzie jest krótsza można używać do rozczesywania grzebienia o średniej gęstości. Warto wiedzieć, że husky linieje bardzo intensywnie na wiosnę, gubiąc nawet podszerstek. Z racji przystosowania do warunków atmosferycznych linienie w okresie jesiennym jest mniej intensywne, jednak i tak trzeba czesać psa codziennie. Osoby, które trzymają haskiego w domu muszą wiedzieć, że pies będzie liniał przez cały czas w mniejszym lub większym stopniu, ze względu na działanie centralnego ogrzewania. Trzeba się więc przygotować na wyczesywanie i zbieranie zewsząd sierści. Do mycia psa najlepiej używać szamponu z naturalnymi olejkami, które chronić będą skórę i zapobiegać jej przesuszeniu, a tym samym nadmiernemu wypadaniu pokrywy włosowej.

Syberian husky i młoda kobieta

Przygotowanie do wystawy – husky na wybieguOsoby, które swoje psy zabierają na wystawy muszą odpowiednio je do nich przygotować. Podstawą jest mycie psa. do suszenia można użyć blastera, czyli suszarki o dużej mocy, dzięki któremu przy jednoczesnym czesaniu sierści można uzyskać efekt dobrze rozdzielonych włosów. Pokrywy włosowej nie należy trymować na grzbiecie, jedynie ją wyczesać. To samo tyczy się ogona. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym i groomerskim, jaki można wykonać jest przycięcie sierści na łapach w ten sposób, aby nadać im bardziej estetyczny i dostojny półokrągły kształt. W czasie wystawy na wybiegu psa prezentuje się na luźnej ringówce.

Pielęgnacja aktywnych husky


W pielęgnacji psów rasy husky istotne znaczenie ma również suplementacja witaminowa. Psy te nie przyswajają dobrze cynku, który jest im szczególnie potrzebny w okresie linienia, podobnie jak biotyna i nienasycone kwasy tłuszczowe. Przy dużej aktywności musza otrzymywać preparaty wzmacniające. Do pożywienia należy dodawać także wapniowo-witaminowe preparaty. Psy, które biorą udział w wyścigach musza otrzymywać dodatkowe “odżywki”. Ponieważ wyścigi mogą mieć charakter sprinterski lub długodystansowy, stosuje się tu innego rodzaju wspomaganie. W przypadku sprintu powinny otrzymywać większą dawkę węglowodanów razem z pożywieniem, a przy biegach długodystansowych większą ilość tłuszczu. Przed samym startem psy powinny otrzymać glukozę rozpuszczoną w wodzie. Warto wiedzieć, że w wyścigach zaprzęgów mogą brać udział tylko dorosłe osobniki.

Pielęgnacja husky to również zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu. Nie można o tym zapominać, gdyż pies może stać się nieznośny. Z husky właściciel przemierza zwykle długie kilometry. Pies potrzebuje nawet 10 km spacerów dziennie. Można zatem zaopatrzyć się w smycz, którą można dołączyć do roweru lub smycz do biegania. W pielęgnacji tak aktywnego psa nie można zapomnieć o zabezpieczeniu go przeciw kleszczom. Trzeba stosować tu sprawdzone preparaty i stosować odpowiednią dawkę według wagi psa. Szczenięta do 3-4 miesiąca powinny jeść posiłki trzy razy dziennie, a od 4 do 8 miesiąca życia dwa razy dziennie. Dorosły husky powinien być karmiony raz dziennie.

Written by Beata
Uwielbiam Psy Husky. Podróżuję, robię zdjęcia. Czuję się świetnie na łonie natury.