Miłośnicy Siberian Husky uważają, że nie ma lepszej rasy, a kto raz zdecyduje się na husky zawsze pozostanie im wierny. Są to psy niezwykle towarzyskie, które mimo wszystko wykazują dużą samodzielność i silny instynkt łowiecki. Warto poznać również ciekawostki o tej rasie.

Ciekawostki o husky – rasa pierwotna i świetny myśliwy

Husky jest rasą pierwotną, w którą człowiek ingerował w naprawdę niewielkim stopniu. Psy te pochodzą od przodków zamieszkujących Syberię, a także Kamczatkę oraz rejony Morza Arktycznego. Wbrew obiegowej opinii te psy świetnie znoszą nie tylko mroźny klimat, ale również wysoką temperaturę, a to za sprawą swojej okrywy włosowej. Psy rasy Husky były wykorzystywane jako psy pracujące. Zatem wykorzystywane były do ciągnięcia sań. Warto także wiedzieć, że husky są naprawdę świetnymi myśliwymi i potrafią wyczuć zwierzynę nawet z kilku kilometrów. Husky potrafią współpracować w grupie, gdzie jasno określają hierarchię w stadzie i każdy pies odgrywa swoją rolę. Jak nietrudno się domyślić samiec alfa zawsze spożywa posiłek jako pierwszy. Również husky zamieszkujące Europę nadal posiadają instynkt łowiecki i są w pełni samowystarczalne, gdyż w razie konieczności potrafią dostosować się do różnych warunków, a także bez problemu znajdą pożywienie. Choć rasa husky jest rasą pierwotną i niewątpliwie bardzo starą, to pierwsze osobniki do Polski dotarły ze Szwecji w 1983 roku. Pierwsza suka nazywała się Yuonna, a pierwszy miot urodził się dopiero pięć lat później. Na pewno ciekawostką o Husky jest fakt, że potrafią świetnie wspinać się po ogrodzeniu i nawet 2, 5 metrowe ogrodzenie nie stanowi dla nich problemu, jeżeli poczują tzw. zew wolności, a zew wolności mają w swoich genach. Zatem husky powinny przebywać nawet w ogródku ze swoim opiekunem.

Husky zbliżenie

Co warto wiedzieć o husky? Bohaterskie psy w służbie ludziom

Nudzący się husky potrafi być niszczycielem, choć nawet wybiegany pies uwielbia kopać dziury w ziemi. W takich norach często chłodzi się latem. Również szczenna suka, jeżeli jej nie dopilnujemy i nie zabierzemy w odpowiednim czasie do przygotowanego miejsca urodzi w norze. Husky są to psy niezwykle oddane człowiekowi i jednocześnie są w stanie zrobić dla niego naprawdę wiele. Do największych bohaterów należą psy pochodzące z Alaski – Balto i Togo. Stały się bohaterami całej Ameryki, kiedy to w 1925 roku doprowadziły zaprzęgi z surowicą do opanowanego epidemią błonicy Nome. Balto objechał ze swoim opiekunem całą Amerykę, a Togo był witany na stadionach. Sława Balto dotyczyła bohaterskiego doprowadzenia zaprzęgu do Nome, podczas gdy maszer tego zaprzęgu zapadł na śnieżną ślepotę. Balto niestety mimo swojego bohaterskiego czynu został sprzedany do cyrku. Tam był głodzony i trzymany na łańcuchu. Na szczęście został odnaleziony i rozpoznany przez pewnego przedsiębiorcę, który zorganizował zbiórkę pieniędzy, dzięki któremu Balto i jego psi towarzysze z zaprzęgu zostali wykupieni i trafili do bardziej bezpiecznego miejsca – zoo w Cleveland. Tam Balto dokonał swojego żywota. Jego sława była tak duża, że został obiektem muzealnym, a jego ciało zostało spreparowane. Podobnie zresztą postąpiono po śmierci z jego kompanem z innego zaprzęgu – Togo, któremu udało się dożyć sędziwego wieku. Kolejnym bohaterem jest pies Dubby. Otóż gdy jego opiekun wpadł do jeziora to pies zaczął gwałtownie skręcać w lewo, tak by sanie znalazły się na tyle blisko opiekuna, by mógł chwycić płozę i w ten sposób zostać wyciągnięty.

Written by Beata
Uwielbiam Psy Husky. Podróżuję, robię zdjęcia. Czuję się świetnie na łonie natury.