Oczy Husky mają migdałowy kształt są przenikliwe i bystre. Choć wiele psów Husky ma oczy jednokolorowe brązowe lub niebieskie, to zdarzają się nierzadkie przypadku oczu różnobarwnych. Są również psy Husky, które wyglądają jakby miały bielmo na oku, czyli ich oczy są mętne. Jeszcze kilkanaście lat temu takie psy budziły niepokój i wokół takiego wyglądu narosło wiele mitów. Obecnie jest to normalne, a nawet unikatowe i pożądane.

Oczy psów rasy Siberian Husky według wzorca FCI

Oczy husky są naturalnie głęboko osadzone, lekko skośne i przypominają migdał. Z kolei kolorystyka przewiduje zarówno barwę brązową i to w różnych odcieniach, począwszy od jasnych aż do bardzo ciemnych, bądź też tęczówki w kolorze niebieskim, które wyglądają jak woda. Wzorzec FCI dopuszcza również występowanie oczu w różnych kolorach, gdzie jedno oko jest niebieskie, a drugie brązowe i nie jest to absolutnie uznawane za wadę. Są także osobniki których jedna tęczówka jest dwubarwna, np. niebiesko-brązowa i to również nie jest uznawane za wadę. Podobnie dopuszcza się psy rasy Husky z oczami niemal żółtymi. Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, że nigdy nie wiadomo jakie oczy będą miały szczeniaki, nawet, gdy rodzice są niebieskoocy. Na samym początku wszystkie szczeniaki mają oczy niemal granatowe, a barwa tęczówki zmienia się z czasem, po kilku tygodniach. Najpierw oczy stają się szare, a dopiero później zmieniają barwę na właściwą genetycznie dla danego osobnika. Najczęściej uważa się, że oczy brązowe są bardziej dominujące.

siberian husky szczeniak w trawie

Oczy psów a ich użytkowość i wygląd

Według hodowców, a także wielu kynologów kolor oczu Siberian Husky wpływa na wyraz całej głowy. Oczy ciemne sprawiają, że pies wygląda spokojniej i wydaje się też bardziej łagodny, natomiast oczy jaśniejsze czy różnobarwność oczu u Husky prezentuje się bardziej niepokojąco i daje wrażenie dzikości. Otóż jeden z czołowych hodowców w USA Alice Watt zauważyła, że kolor tęczówek Husky stanowi również cechę przystosowawczą, czyli pozwalają dopasować się zwierzęciu do trudnych warunków atmosferycznych. Oczy w kształcie migdałowym chronią przed wiatrem i mrozem. Psy o jasnej tęczówce czy też oczach niebieskich są bardziej wrażliwe na promienie słoneczne, dlatego do zaprzęgów wykorzystuje się najczęściej psy o ciemnych oczach, które uważane są za bardziej wytrzymałe. Najbardziej “dziwnie” wyglądają psy o różnobarwnej tęczówce, które mrużą oczy, co wygląda jakby puszczały do nas oczko.

Kolor tęczówek a zdrowie Husky

Jeszcze kilka lat temu panowała moda, gdzie najbardziej pożądane były osobniki o oczach w kolorze niebieskim przez co rozmnażano osobniki, które niekoniecznie były najzdrowsze. Warto wiedzieć, że takie psy są szczególnie narażone na dziedziczne choroby typu zaćma, dystrofia rogówki, a także postępujący zanik siatkówki. Badania przeprowadzone przez American College of Veterinary wykazały, że na zaćmę cierpi aż 8% psów Husky, przy czym badania pochodzą z 1999 roku i obecnie można stwierdzić, że ten wynik jest zdecydowanie wyższy. Zaćma występuje w formie dziedzicznej bądź też starczej, a u psów o różnych kolorach tęczówki może dotyczyć jaśniejszego oka. Zaćma dziedziczna może występować już u 3-miesięcznych szczeniaków, a nieleczona prowadzi do ślepoty. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest wadliwy gen. Inną chorobą jest dystrofia rogówki oka, która atakuje zazwyczaj oboje oczu, ale w różnym stopniu. Tutaj kolor oczu nie ma znaczenia. Kolejną chorobą oczu u Husky jest postępujący zanik siatkówki. Dochodzi do uszkodzenia komórek światłoczułych. Na samym początku pies gorzej widzi po zmroku, natomiast w dalszym etapie wzrok pogarsza się także w świetle dziennym, a dalszą konsekwencją jest ślepotą. Przyczyną jest także gen recesywny, ale zdecydowanie bardziej na tę chorobę narażone są Husky o niebieskich tęczówkach oraz te różnobarwnych tęczówkach.

Wielu hodowców i kynologów prowadzi badania, które mają wykluczyć osobniki, które posiadają wadliwy gen. Dlatego w najlepszych hodowlach rozmnażane są jedynie psy pozbawione wadliwych genów.

różnobarwność oczu u husky,siberian husky,kolor tęczówek husky

Written by Beata
Uwielbiam Psy Husky. Podróżuję, robię zdjęcia. Czuję się świetnie na łonie natury.