Husky to niezależne psy, które nie są łatwe w ułożeniu i potrzebują doświadczonego opiekuna. Powstało wiele mitów na temat tej rasy. Warto więc uporządkować wszystkie wiadomości i podać najważniejsze wady i zalety psów husky. Dzięki temu decyzja o zakupie takiego psa będzie przemyślana i podjęta w oparciu o wiedzę, a nie to co powiedział nam sąsiad.
Wady psów Husky – na co należy zwrócić uwagę?
Choć miłośnicy rasy Siberian Husky powiedzą, że nie ma ona właściwie żadnych wad i przemilczą sprawę, to jednak warto zdawać sobie sprawę, że to rasa pierwotna, która jeśli jest źle prowadzona może sprawiać kłopoty. Jakie? Trzeba zacząć od tego, że husky mają ogromną potrzebę ruchu, ale również skłonność do ucieczek. Nawet jeśli opiekun będzie wychodził z psem na długie spacery, to ten przy pierwszej okazji będzie próbował zerwać się ze smyczy, by wyruszyć na poszukiwanie przygody. Z tego samego powodu pozostawianie psa husky w ogrodzie bez opieki nie jest najlepszym pomysłem, bo zawsze będzie kombinował jak się wydostać. To po prostu tkwi głęboko w jego naturze. Dlatego na spacer husky zawsze powinien chodzić na solidnej smyczy. Można wybrać tę biodrową bądź mocowaną na ramie rowerowej. Ponieważ husky ma naturalną potrzebę ciągnięcia zaprzęgów będzie zachwycony, zmęczony, spełniony, a przy tym nie ucieknie. Spuszczanie psa ze smyczy kończy się jego ucieczką nawet kilkanaście kilometrów dalej i niestety z różnych powodów pies nie zawsze wraca, dlatego nie warto. Kolejną wadą husky jest robienie podkopów, co wiąże się z potrzebą wolności, ale również z upodobaniem do takiej aktywności. Przy okazji husky niszczy korzonki, sadzonki, w związku z tym kiedy zależy Ci na zadbanym ogrodzie, to raczej nie kupuj psa tej rasy. Kolejną wadą husky jest demolowanie wszystkiego co znajduje się w pobliżu, kiedy mu się nudzi. Husky to także wścibski pies, który lubi grzebać. Dlatego środki chemiczne przed nim trzeba chować na wyższe półki, tak jak przed dziećmi. Dla wielu wadą husky jest również wycie. Psy wyją okazując wszystkie emocje, bardzo rzadko szczekają. To często jest uciążliwe dla sąsiadów, gdy zostają same w mieszkaniu. Aby nie demolowały domu konieczne jest ich codzienne wybieganie i to solidne.
Dlaczego warto wybrać rasę Siberian Husky?
Husky to wierny towarzysz swojego opiekuna. Jeśli jest dobrze traktowany i zapewniana mu jest odpowiednia porcja aktywności, to odpłaca się oddaniem i przyjacielskością. Trzeba bowiem zaznaczyć, że husky ma raczej kocią naturę, mimo, że kotów wręcz nie znosi. Jest bardzo niezależny, jednak odpowiednia, konsekwentna praca pozwala wypracować u niego autorytet. Dobrze prowadzony husky może być towarzyszem całej rodziny. Jest wytrzymały i odważny. Nie jest wymagający co do pożywienia. Dorosłego psa husky wystarczy karmić raz dziennie, dodając do pokarmu preparaty witaminowe. Husky również zawsze sobie poradzi. Wszak jest rasą pierwotną, potrafi więc doskonale polować, co jest jednak dosyć uciążliwe jeśli sąsiedzi hodują drób. Nie pogardzi również ptactwem. Husky to rasa niezwykle odporna na wszelkie choroby. Psy nieskażone genetycznie rzadko chorują i dożywają sędziwego wieku kilkunastu lat. Największą zaletą husky jest to, że to psy aktywne, zatem są idealnym wyborem dla osób prowadzących zdrowy, sportowy tryb życia. Oczywiście zakup takiego psa to doskonała motywacja do zmiany trybu życia, wszak nie wybaczy on zbyt krótkich spacerów. i odbije to sobie na wersalce albo innych meblach.
Jeśli husky dostaje to czego potrzebuje najbardziej, czyli długie spacery, a kiedy jest dorosły również zaprzęgi (tu wlicza się również rower czy skuter) to jest to pies niemal bezproblemowy, pomijając wycie, które jednak dla właścicieli psów tej rasy ma swój urok.