Psy rasy Syberian Husky fascynują ludzi już od początku XX stulecia. Te oddane i pracowite psy, dla których rozładowanie energii jest koniecznością są bardzo chętne do udziału w wyścigach psich zaprzęgów. Jako psy zaprzęgowe używane były zresztą od kilku tysięcy lat, a pierwsze formowanie stad psów myśliwskich tej rasy datuje się nawet na 17 tys. lat temu. Warto przyjrzeć się historii rasy Husky bliżej.
Psy myśliwskie Czukczów, czyli początki rasy Syberian Husky
Historia rasy Syberian Husky rozpoczyna się na półwyspie Kamczatka na Syberii w okolicy Morza Arktycznego i cieśniny Beringa. Zamieszkujący te terenu lud koczowniczy Czukczów do polowań na zwierzęta wykorzystywali wytrzymałe, inteligentne psy myśliwskie. Musiały być to psy, które były w stanie przeciągnąć upolowaną zwierzynę na dużą odległość. Mniej więcej 3 tys. lat temu zaczęli organizować psie zaprzęgi, w które angażowane było kilkanaście psów, dziennie pokonujących około 150 km. Trudne warunki do życia zmuszały ich do polowania daleko od domu, a psy rasy husky były dla nich doskonałymi kompanami. Wtedy zaczęła się również hodowla tych psów, gdyż ingerowano w ich liczebność, a także zachowanie. Większość samców było kastrowanych. Jedynie te, które były samcami alfa oszczędzano. Chodziło o to, by w stadzie nie wybuchały konflikty, a także by regulować rozmnażanie się husky. Ponadto zabieg ten według Czukczów miał zapewnić odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej u samców wykorzystywanych do ciągnięcia sań. Syberian Husky rozwijały się na terenie Kamczatki w kilku hodowlach, gdzie psy musiały być przystosowane do zróżnicowanych warunków, np. bardziej ostrych zim, bądź górzystego terenu. Poza Czukczami hodowali je Kamczadałowie, Koriacy i Jukagirzy, którzy używali ich do pilnowania stad reniferów, których hodowaniem się zajmowali.
Kiedy Husky Syberyjski przybywa do Kanady i staje się najszybszym psem zaprzęgowym
W 1908 roku husky pojawił się w Kanadzie za sprawą rosyjskiego sprzedawcy futer Pelzhandlera Goosaka, który postanowił wystawić je w wyścigu psich zaprzęgów All Alaska Sweepstake. Trasa wyścigu liczyła 650 km, a jego zaprzęg zajął trzecie miejsce. Już rok później zaprzęg huskich ustanowił rekord, który nie był pobity do 1983 roku. Zaprzęg prowadzony przez Johna Johnsona pokonał trasę w 74 godziny 14 minut i 39 sekund.
Husky staje się bohaterem, gdy zaprzęgi ratują całe miasto na Alasce
Na temat husky istnieje wiele legend, ale również niezwykle ciekawych prawdziwych historii. Jedna z nich miała miejsce w 1925 roku, kiedy miasto Nome na Alasce opanowała epidemia błonicy. Ze względu na warunki transport szczepionek drogą lotniczą nie był możliwy. Dlatego część trasy transport z medykamentami pokonywał drogą kolejową, a następnie zostawał przejmowany przez psi zaprzęg. Psie zaprzęgi pokonały trasę liczącą ponad 1000 kilometrów w rekordowym czasie 6 dni i uratowały mieszkańców. Na czele jednego z nich biegł pies o imieniu Balto. Jego heroiczna postawa została nagrodzona i wielbiciele rasy mogą znaleźć jego pomnik w Central Parku w Nowym Jorku. W Stanach Zjednoczonych rasa pojawiła się w 1914 roku za sprawą Norwega Leonharda Seppala, który założył pierwszą hodowlę. Odkupił kilka psów tej rasy od podróżnika Amundsena, który szykował się na podbój bieguna północnego razem z czworonożnymi towarzyszami. W latach 1915-1917 jego psy wygrywały prestiżowy wyścig All Alaska Sweepstake. Wtedy popularność rasy zaczęła rosnąć, jednak oficjalnie uznana przez Amerykański Kennel Club została w 1930 roku. Z kolei Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wpisała ją do rejestru w 1966 roku.
W Polsce husky pojawia się w latach 80-tych za sprawą suczki sprowadzonej ze Szwecji. Pierwszy miot “polskich” huskich rodzi się w 1988 roku.